Raz w roku w
Rio De Janeiro na ulice wylewa się tłum ludzi. Wychodzą by świętować , bawić się i radować. To znak, że
karnawał w Rio de Janeiro właśnie się rozpoczął. Zazwyczaj jest to okres obejmujący kilka dni przed środą popielcową. Wtedy to właśnie burmistrz oddaje klucze miasta szkołom tańca, głównie samby. Wtedy też to właśnie owe szkoły reprezentują miasto. W pochodzie uczestniczy czternaście szkół samby z całej
Brazylii. To niesłychane widowisko swych fanów ma na całym świecie. Przyjeżdżają oni by móc na żywo obejrzeć występy tancerzy. Jednak tu problemem jest zbyt mała ilość miejsc przeznaczona dla widzów. Co za tym idzie również do sprzedaży wypuszczana jest mała ilość biletów.
Tak więc by móc uczestniczyć w pochodzie lub jako widz bilet należy wykupić minimum miesiąc przed pochodem. Pochód szkół tańca w latach pięćdziesiątych został zdominowany przez lokalny karnawał w centrum Rio. Obecnie zaś uważa się, że jest to największe widowisko i największy festyn na świecie. Desfile czyli pochód szkół emitowany jest przez telewizję. W pochodzie tym bierze udział wiele setek tancerzy i muzyków. Jednak wedle regulaminu obowiązującego w tych dniach, zabrania się grania na instrumentach dętych zaś jedynym instrumentem melodycznym jaki jest dopuszczony przez przepisy ogólne to przedmiot przypominający na kształt gitarę zwany cavaquinho. Brazylijczycy doskonale potrafią wykorzystać okres pomiędzy adwentem a postem właśnie na tego typu zabawy. Punktem kulminacyjnym jest wejście pochodu na zbudowany w roku 1984 według pomysłu Oscara Niemeyera tzw. Sambodrom. Jest to innymi słowy teatr pod gołym niebem, który otoczono trybunami mogącymi pomieścić około 60 tysięcy widzów. Każda z grup pochodu oceniana jest przez jury wedle ściśle opisujących kryteriów. Nagrodą za zwycięstwo jest oczywiście przede wszystkim prestiż i popularność w całym kraju. Szkoły o najniższych notach odpadają, a ich miejsce zastępują inne, nowe. Na karnawał a także na sam pochód przyciąga nie tylko pokusa miłej zabawy. To przede wszystkim show cieszące oko.
Setki prawie nagich tancerek prezentujących swe wdzięki. Stroje to głównie koloryzowane pióra, wstążki, farba nakładana bezpośrednio na ciało ( która też często służy za strój ) a także złociście jaskrawy brokat. Jednak koszt organizacji pochodu, kostiumów i bogato zdobionych pojazdów jest bardzo wysoki. Jest to powodem zbytniego skomercjalizowania się pochodu. Karnawał więc jest powiązany z lokalnymi mafiami, które szkoły tańca wykorzystują jako przykrywkę dla kotła z brudnymi pieniędzmi. Również zagraniczni turyści przyjeżdżają z nadzieją przeżycia przygody życia. Zazwyczaj w skutek upojenia alkoholem tracą cały swój dobytek, na którego odzyskanie szanse pozostają nikłe.