Tradycje w Brazylii


Strona główna -> Brazylia -> Tradycje w Brazylii
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Brazylijskie tradycje w większości związane są z tańcem i zabawą. Brazylijczycy są także religijni, a zwłaszcza czczą Marię, której wizerunki widać w każdym mozliwym miejscu.


Karnawał w Rio de Janeiro nie musi być reklamowany, gdyż jest znany na cąłym świecie.

Karnawał

Najbardziej chyba znaną tradycją brazylijską jest karnawał w Rio de Janeiro, zaczyna się on w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Jego początek to przekazanie uczestnikom parady kluczy do miasta i seria sztucznych ogni, po czym na sambodromie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizujący ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady (i nie tylko) przygotowują specjalne pełne przepychu , często wyuzdane stroje karnawałowe. Rokrocznie do Rio de Janeiro przyjeżdża na karnawał ponad 100 tysięcy turystów. Kończy się on w Środę Popielcową nad ranem wybraniem najlepszej szkoły samby.

Wielkanoc

Jedną z tradycji wielkanocnych w Brazylii jest malhaçăo de Judas. W różnych publicznych miejscach umieszcza się kukły Judasza, które każdy przechodzień może „poobijać”. Niekiedy lalki są publicznie spalane. Z tradycją Wielkanocy są związane także pacoca czyli słodkie cukierki wytwarzane z ugniecionych orzechów ziemnych. Największym wydarzeniem w Brazylii w czasie Świąt jest przedstawienie w Nova Jerusalem w stanie Pernambuco. Co roku, w Wielki Piątek, wystawiane jest tam misterium męki pańskiej. To miasto-teatr zajmuje powierzchnię 100 tys. metrów kwadratowych. Jest to replika Jerozolimy z czasów Chrystusa. W przedstawieniu bierze udział ponad 500 aktorów.

Święta maryjne

Dużą popularnością cieszą się w Brazylii zwłaszcza kulty maryjne. Prawie w każdym miesiącu obchodzone jest jakieś święto ku czci Matki Boskiej. Obok świąt katolickich obchodzone są także obrzędy, nawiązujące do dawnych wierzeń pogańskich. Jednym z bardziej malowniczych jest Festa de Iemanja, święto ku czci boginki morza, Iemanja. Wyznawcy w ostatni dzień starego roku wychodzą wieczorem na plaże i wrzucają do morza kwiaty, perfumy, owoce i biżuterię, by zapewnić sobie opiekę bogini w nowym roku.

Capoeira

Capoeira jest wywodzącą się z tradycji brazylijskiej i afrykańskiej sztuką walki, opartą na elementach akrobatycznych i kopnięciach, wykonywanych w rytm muzyki. Na tle innych sztuk walki wyróżnia ją płynność, nieprzewidywalność i ogromny dynamizm. Pojedynkujący się capoeiristas prawie nie blokują wzajemnie swoich ciosów - istotą tego sportu jest ich unikanie. Walczący stoją pośrodku kręgu, utworzonego przez orkiestrę grających i śpiewających tancerzy.Historia tej sztuki nieodzownie związana jest z wydarzeniami z historii Brazylii, kiedy to odsetek niewolników w społeczeństwie był tak duży, że częste były manifestacje i rewolucje. Niewolnicy pragnęli zerwać z szarą codziennością, zamanifestować swoją odrębność, zawalczyć o wolność, którą im odebrano siłą. Uciśnieni, stworzyli system walki, który za pomocą tańca maskował jej prawdziwe oblicze - krwawe i brutalne.
 Brazylia - miasta

Brasilia Manaus Recife Rio de Janeiro Salvador da Bahia Sao Paolo


Brazylia - co warto wiedziećBrazylia - Brazylia ciekawostki Brazylia ciekawostki
Brazylijczycy to otwarty i gadatliwy naród. Lubią sobie pogadać oj ...
Brazylia - Kuchnia Brazylijska Kuchnia Brazylijska
Brazylijska kuchnia to „mieszanka światowa” – kuchni portugalskiej ...
Brazylia - Brazylia pamiątki Brazylia pamiątki
Brazylia jest producentem bawełny, można tam więc za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić dobrej ...
Brazylia - Karnawał w Rio De Janeiro Karnawał w Rio De Janeiro
Raz w roku w Rio De Janeiro na ulice wylewa się tłum ludzi. Wychodzą by ...
Brazylia - Telenowele Brazylijskie Telenowele Brazylijskie
Jednym z krajów znanych z mnogiej ilości seriali, tasiemców telewizyjnych i ...
Brazylia - Brazylia transport Brazylia transport
W Brazylii do głównych środków transportu zaliczyć należy autobusy i samoloty. ...
Brazylia - Brazylia przydatne informacje Brazylia przydatne informacje
Obywatele Polski przybywający do Brazylii jako turyści są zwolnieni z obowiązku wizowego pod ...

Tradycje w Brazylii - komentarze:


Tradycje w Brazylii komentarz Mieczyslawa S.
2013-05-06 08:22:49
Latynosi to się bawią,samba,samba i jeszcze raz samba.5 dni,dzień i noc itd.Chciałabym tam pojechać ale brakuje sponsora.Musi tam być pięknie.Zaczynam zbierać na ten szczególny karnawał.


Tradycje w Brazylii - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies